
Időtlen egyediség
Az egyedi ékszerek iránt egyre nagyobb az igény, ez a trend éppen úgy megfigyelhető Magyarországon, mint bárhol a világon. A tömegékszerekre egyre többen unnak rá, az emberek valami személyeset keresnek. Ennek köszönhetõ, hogy az olcsó ár nem az első és legfontosabb szempont, a minõségre helyeződött át a hangsúly.

„Úgy tűnik, hogy az ékszerészek közt húsz éven át zajló árversenynek vége szakad, a színvonalas alkotások értékét a nemes alapanyagok és a művészi érték együtt határozzák meg. Az ékszerkészítés ugyanolyan művészet, mint a képzőművészet más ága, mindössze annyiban különbözik azoktól, hogy a felhasznált alapanyag önmagában is értékes, nem úgy, mint egy darab vászon vagy egy szikla” – tartja Varga Miklós ötvösművész, a Varga Design alapítója. Ha nem megrendelésre, konkrét elképzelések alapján készül a mű, akkor Varga úr szerint az ékszer keresi a gazdáját, meg kell találnia azt, akinek a testére és lelkére szabták.
„Az ékszer gondolatot és érzést hordoz, képet ad rólunk, arról árulkodik, hogy milyenek is vagyunk” – tette hozzá a híres magyar ötvösmûvész. Éppen ezért vannak nagy becsben a személyre szabott alkotások. Ilyenkor többszöri konzultáció és jó néhány vázlat után születik meg a nagy mű. Régi családi ékszerek átalakítására is van mód, ha valaki arra vágyik, hogy a nagymamától örökölt gyűrűt, picit „modernebbre szabják”, az ő egyéniségéhez illesszék, vagy egyszerűen csak használhatóvá tegyék.
És ha olyan ékszert szeretnénk, amely biztosan nem jön velünk szembe az utcán, érdemes olyan ékszerészt választanunk, akinek kifinomult és kiforrott stílusa van. A Varga Design alkotásait biztosan semmi mással nem keverjük össze, hiszen védjegyének számít a hálós technika, amely szabadalommal védett módszer.

„Mindent a természettől tanulunk, e szerint az életfilozófia szerint járom az utamat immáron negyven éve” – mesélte Varga Miklós. Körbenéz a kertjében, és a szebbnél szebb növények láttán ihletet kap. Kollekcióiban természetből vett motívumokkal, például rózsával vagy gingkóval találkozhatunk.
A hagyományos kézműves manufaktúraként működő Varga Design tervezői olykor megelőzik saját korukat, mint például a rózsamotívummal díszített ékszereikkel, hiszen ez a minta 2-3 éve jött divatba, ők viszont 15 éve dolgoznak vele, töretlen sikerrel. Innen is látszik, hogy törzsközönségük jó ízlésükben bíznak, nem az aktuális divat miatt hordanak rózsás gyûrût vagy nyakéket.
A divatirányzatokat figyelmen kívül hagyni lehet, hogy merész dolog, de mûködik: ha egy ékszerész mindig új utakat keres, újféle anyagokat próbál ki, kísérletezik, úgy válik egyedivé. Varga Miklós most a fát és a zománcot szeretné ötvözni a nemesfémekkel, és az ékszereken kívül tollakat is tervez, míves övcsatokat is készít. Legújabb kollekciójában, a „Tavirózsában” egy klasszikus kombinációval élt – 18 karátos arannyal és gyémánttal -, ám az újszerû megfogalmazás miatt mégis rendhagyó a mű.
A belvárosi üzletben minden egyes vitrinben saját áru várakozik, jól látszik, hogy ötletbõl sosincs hiány. Anyagtól és dizájntól függően 2 ezertõl egészen 20 millió forintig vannak itt ékszerek. Varga Miklós szerint a minőség egyenlő a luxussal, és nem az ár határozza meg az ékszer értékét, hanem az, hogy mit jelent viselõjének.
Forrás: deluxe.hu